Psikolog İbrahim Yıldız’a Sorduk, Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı?

0
1077

Antakya’da Psikolog İbrahim Yıldız’ın Değişim Terapi Psikolojik Değerlendirme ve Danışmanlık Merkezi açıldı.

Kurtuluş Caddesi üzerinde olan merkezde aile ve çift terapisi, bireysel danışmanlık hizmeti sunulmakta, zeka testleri (WISC-R), Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) uygulanmakta olup depresyon, anksiyete (kaygı bozukluğu), OKB (Saplantı-Zorlantı Bozuklukları), Cinsel Problemler, Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite, panik atak, davranış, uyum ve ergenlikten kaynaklanan bozukluklarda destek sağlıyor.

Değişim Terapi Psikolojik Değerlendirme ve Danışmanlık Merkezinin kurucularından Psikolog İbrahim Yıldız’a aile ve çocuk iletişimini sorduk.

 

Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalı?

Çocukluğun ilk yıllarında temel güven duygusunun oluşumunda anne-çocuk ilişkisi çok önemlidir. Anne, çocukla en çok iletişime giren, temel ihtiyaçlarını karşılayan, en güvendiği kişidir. Anne faktörünün yanında baba faktörü de önemlidir. Anne-baba arasındaki tutarlılık ve kararlılıkta çocuğun gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Anne-baba ve çocuk arasındaki ilişki olumlu geliştiği takdirde çocuğun sosyal yaşamının en önemli adımı olan okul öncesi kurumuna da uyumu kolay olacaktır. İhtiyaçları görülen, saygı gösterilen ve tutarlı davranılan çocuk kendisi ile ilgili olumlu algıları gelişebilecektir.

Genel tutumlarımız içinde aşırı koruyucu davranışlar dikkat çekmektedir. Çocukların hangi yaş döneminde, hangi beceriyi kazanması gerektiği bilinmekle birlikte, daha kısa sürede yapılan ve kendilerinin uğraşmasını en aza indiren anne merkezli eğitim tercih edilmektedir.

Örnek verecek olursak; tuvalet eğitiminin kazanılması için acele eden ebeveyn, 3 yaşındaki çocuğun kendi başına yemek yemesine izin vermemektedir. Zamanında kazanılmayan temel beceriler, ilerleyen yıllarda sorumluluklarını üzerine almaktan kaçan çocuk tablosunu ortaya çıkarabilmektedir. Çocuğun sosyal ve ruhsal gelişimine zarar verebilecek baskılı ve ısrarlı beceriler kazandırma yöntemi, zamanla anne-çocuk ilişkisinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Bağımlı ilişki, daha sonraki zamanlarda çatışmalı ilişkiye dönüşebilmektedir.

 

 İnsanlar psikologa gidiyor mu?

Psikoloji bilimi Avrupa ülkelerinde çok büyük bir ilgi görürken aynı ilgiyi maalesef ki kendi ülkemiz de göremiyoruz. Hatay’da da benzer bir görünüm vardır. Özellikle şehir merkezinden kırsal kesimlere doğru gidildikçe psikoloji bilimine olan ön yargılar daha da bir artmaktadır.

Değişim Terapi’yi açtığımızda bizim için de bu şekil ön yargılar gelişti. İlimizde, mahremiyeti sınırlarla çevrili olan ve bunu bir psikologa giderek açıklama çekincesi var. Toplumsal baskı da kişinin kendini açmasında oldukça etkileyici bir faktör. Fakat merkezimize gelip görüşme yapan kişiler, tahmin edildiği kadar çekinilecek ve sıkılacak bir durum olmadığı farkındalığına vardılar. Hatta bizlere olan güvencelerinden dolayı kendi çevrelerinden kişileri bizlere yönlendirmeye başladılar. Şimdi bizlere gelen danışanlar rahatlıkla görüşmeleri sürdürebiliyorlar.

 

Kimdir İbrahim Yıldız?

Yakındoğu Üniversitesi Psikoloji Bölümünü 2007 yılında tamamladım. Türk Psikologlar derneğinden çeşitli sertifikalar aldıktan sonra, Almanya Weinheim Aile Terapileri Enstitüsünden Aile Terapistliği eğitimine başladım. Şimdiye kadar geçen süreç içerisinde kendimi her zaman yenilemek adına sürekli seminerlere, kongrelere ya da eğitimlere katıldım ve katılmaya devam ediyorum.

Birkaç yıldır çeşitli illerde psikoterapi çalışmaları yaptıktan sonra güzel memleketim Antakya’ya yerleşmeye ve siz sevgili yurttaşların için hizmet veremeye karar verdim ve sonrasında 10.02.2017 tarihinde Değişim Terapi Psikolojik Değerlendirme ve Danışmanlık Merkezini siz değerli insanlarımız için hizmete sundum.

CEVAP VER