Köpekler Mozart Sever mi?

0
255

Köpek arkadaşlarımız müzik dinlemekten hoşlanıyor mu? Farklı müzik türlerine nasıl tepki veriyorlar? Bu ve bu tür sorular son zamanlarda yapılan bir araştırmanın parçası olmuştur. Eğer küçük dostlarımızı seviyorsanız, köpekler ve müzik arasındaki bağlantı kesinlikle öğrenmeye değer!

Biliyor Muydunuz?

20 ile 20.000 Hertz olan insan aralığı ile karşılaştırıldığında, pek çok hayvan daha yüksek ses frekanslarını duyabilir. Köpekler ise 50.000 Hertze kadar olan frekansları bile duyabilir.

Eve gelip koltuğunuza uzanın, en sevdiğiniz müziği koyun ve rahatlayın. Müzik bize ne yapıyor da biz bunu terapi gibi görüyoruz? Hiç bir fikrimiz yok! Belki de bu sadece müziğin gücüdür cevap bu kadar basittir. Hepimizin yaşayarak gördüğü gibi müzik ruhumuzu ve aklımızı iyileştirmektedir. Müzik bizi neden rahatlatır? Özellikle enstrümental müzik dinlediğimizde canlı ve tazelenmiş hissederiz. Müziğin bu mucizelerini hissedebilen sadece insanlar mıdır? Müzik dinlemek hayvanları da etkiler mi?

Köpekler Müzikten Hoşlanır Mı?

Evet tabii! “ben ve köpeğim aynı müzik zevkine sahibiz”, “benim köpeğim rock müziğine bayılır” bu tür yorumları çevremizdeki insanlardan sık sık duymaktayız. Peki bunlar köpeklerin gerçekten müzikten hoşlandığını mı gösterir yoksa sahiplerinin köpeklerinin bu müziklerden hoşlandıklarını düşünmesi anlamına mı gelir?

Tavuklar, Asya filleri, batı ova gorilleri ve evcil köpekler gibi bazı hayvan türlerinin müziğe olumlu yanıt verdikleri çeşitli çalışmalarla gözlenmiştir. Ayrıca hayvan psikologları köpeklerin de müzikten hoşlandıklarını, müziğin onları rahatlattığını ve stres ve endişelerini azalttığını düşünmektedir.

2012 yılında “Journal of Veterinary Behavior” dergisinde yayınlanan “köpekler üzerinde işitsel uyarımın davranışsal etkileri” isimli bir çalışma müziğin köpekler üzerindeki etkilerini incelemek için yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları klasik müziğin köpeklerin uykuda geçirdiği zamanı arttırdığını ve ağır metal müziğin ise köpeklerde vücutta silkelenme gibi sinirlilik göstergesi hareketleri arttırdığı gözlemlenmiştir.

Ne Tür Müzik?

Hafif klasik müzik köpekler için en popüler ve yatıştırıcı müzikler kategorisinde kesinlikle birinci olurdu. Yani sadece onlara ne dinlettiğiniz değil, onların kendi zevkleri var. Ancak bu size köpeğimin en sevdiği şey “Mozart” demek hakkını vermez. Başka bir kanıtlanmış bir gerçek ise köpekler ortamın ambiyansı ile harmanlanmış olan müziklerden hoşlanır. Yani insan konuşmaları kuş cıvıltıları gibi çevre gürültülerini de içeren seslerden hoşlanırlar. Piyasada köpekler için benzersiz ses kombinasyonlarını içeren bazı müzik albümleri ya da internette bulabileceğiniz bazı koleksiyonlar bulunmaktadır.

CEVAP VER