Dil Öğrenmek İçin 100 Ücretsiz Yol!

0
346

Dil Öğrenmek İçin 100 Ücretsiz Yol!

 

Dil öğrenmek eskisinden daha kolay.

Dil öğrenmek eskisinden daha kolay. Evet online dil öğrenme seçenekleri henüz çok yeni, hatta Google Translate gibi bazı araçlar insanı hayal kırıklığına uğratıyor. Peki daha önce, işaret dilinden Mayaların konuştuğu kadim dile kadar bize ulaşılmaz gibi görünen onca bilgi, hiç bu kadar ulaşılır olmuş muydu? Bir çeviri motoru aracılığıyla yabancı bir ülkede dilini bilmediğiniz biriyle sohbet edebileceğinizi düşünmüş müydünüz? Ya da öğrenmek istediğiniz dili, o dili anadili olarak konuşan biriyle sohbet ederek geliştirmenin aslında oldukça kolay olduğunu söylesek? Dil severler önünüz açık! Bundan böyle kimse tutamaz sizi! İşte size uzun uzun karıştırıp, dil öğrenmeniz için uzun bir liste.

Dil Öğrenmek İçin Online Dersler:

 1. BBC GreekBBC’den görsel-işitsel kayıtlar, oyunlar ve alıştırmalarla dolu Yunanca öğrenme kılavuzu.
 2. Espacios publicosToplam yirmi saatlik hızlandırılmış İspanyolca öğrenme kursu, günü kurtarmak için ideal.
 3. Beginners’ ChineseÇince’nin Mandarin lehçesini daha once hiç duymamış olanlar için altı saatlik başlangıç kursu.
 4. French 101 Carnegie Mellon Universitesi tarafından hazırlanmış 15 Fransızca’ya giriş videosu. Eğer bir hesap açarsanız yaptığınız çalışmaları da kaydedebilirsiniz.
 5. Introduction to PortugueseŞimdi başlayın, bir yıl sonra Portekizce konuşun.
 6. BBC German Başlangıç seviyesi ve okul seviyesi için Almanca. Kelimeler ve videolar da cabası.
 7. Learn How to Speak JapaneseJaponca gramerini öğreten 40’tan fazla video. Üstelik Japon kültürü ve tarih hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.
 8. American Sign LanguageVideolar ve resimlerle anlatılan sözcük dağarcığı sayesinde siz de işaret dilini öğrenenbilirsiniz.
 9. Getting Started on Classical Latin10 saat içinde Latince’nin nasıl bir dil olduğunu öğrenmeniz, garmer yapısı ve telaffuzu hakkında bilgi edinmeniz mümkün.
 10. The Big Welsh ChallengeCan you learn Welsh? Galce gibi kimsenin bilmediği dillere merakınız mı var? BBC yine iş başında.
 11. Elementary Russian BBC’nin “Hoşçakal Yaz” dizisini izlerken Rusça öğrenin. Yetmişten fazla alıştırma da cabası.
 12. Farsi 1 Wikiversity’den Farsça’ya giriş.
 13. Learn English OnlineAnadili İngilizce olmayanların daha iyi konuşmaları için yeni bir başlangıç yapma imkanı.
 14. BBC ItalianCUcuz bilet bulduğunuz İtalya’ya giderken pizzacı’da nasıl pizza ısmarlayacağınızı da öğrenin.
 15. Learn How to Speak RussianThe ELanguageSchool Bu e-dil okulu Rusça öğrenmeniz için size 18 video ve kapsamlı bir sözcük dağarcığı sunuyor.
 16. Kenyan Sign Language Peace Corps tarafından hazırlanan bu ücretsiz kurs sayesinde bu kendine özgü işaret dilini öğrenebilirsiniz.
 17. Chinese IMIT’den kopyalanan OpenCourseWare online metinler ve multimedia içeriğiyle Çince’ye başlamanız için ilginç bir fırsat sunuyor.
 18. Lernu Evrensel dil Esperanto’yu kolayca öğrenmeniz için harika bir fırsat.
 19. Intermediate German Bu açık üniversite kursu sayesinde orta düzey Almanca’nızı Alman kültürü ve aile yapısı üzerinde çalışarak ilerletebilirsiniz.
 20. Conversa Brasileira Portekizce’sini başlangıç seviyesinden orta düzeye yükseltmiş olan öğrenciler için ana dili Portekizce olan konuşmacılar tarafından hazırlanmış 35 video. Videolarda altyazı ve içeriğin anlaşılmasını kolaylaştıran notlar da bulunuyor.
 21. Old Norse for BeginnersLearn how to talk like a Viking with this courseDeğişik dillere ilgi duyanlar için Vikingler’in bir zamanlar konuştuğu dili öğrenme fırsatı. Alıştırmalar ve bilmeceler de unutulmamış.

Video Kanalları:

 1. Cantocourse Çapkınlık numaralarından, memur muhabbetine türlü skeçle Çince’nin Kanto lehçesini de eğlenerek öğrenebilirsiniz.
 2. OMGmeiyuBu kısa videolarda bazı İngilizce deyimlerin ve argo sözcüklerin Çince’nin Mandarin lehçesine nasıl çevrildiğini göreceksiniz. Çin’de çalışan şen şakrak bir Amerikalı’nın elinden çıkma…
 3. Swahili Lessons Bu videolar sayesinde Afrika’da konuşulan Swahili dili hakkında fikir edinebilirsiniz.
 4. Let’s Speak Korean Korece konuşmak ister misiniz? Peki nasıl? Tabii ki yayımlanan 60 videoyu seyrederek!
 5. Latinum Latince kursunun Youtube versiyonu. Unutmayın Latince her an her yerde karşınıza çıkabilir. Biraz Latince bilmek işinize yarar.
 6. MaoriThe indigenous people of New Zealand speak Maori, Yeni Zellandalılar Maorice konuşmayı öğrenmişler. Bu 13 bölümlük video serisi sayesinde siz de öğrenebilirsiniz.
 7. Yabla French   Fransızca öğreten web sitelerinin en başarılılarından biri. Sitede çeşitli dillerde hazırlanmış açıklamalar, sözlükler ve daha fazlası var. Farklı düzeylerde ücretli ve ücretsiz kullanımları mevcut.

Dinleyerek Öğrenmeyi Sevenler için Podcast:

 1. English as a Second LanguageBu site sayesinde İngilizce öğrenmek her zamankinden daha kolay oldu.
 2. Arabic in Jordan Peace Corps tarafından hazırlanan bu yayınlar size Ürdün lehçesiyle Arapça öğretecek.
 3. Chinese LessonsMandarin lehçesine giriş seviyesinde Serge Melnyk tarafından hazırlanmış 30 ücretsiz yayın. Daha fazlasını da ücreti karşılığında satın alabilirsiniz.
 4. GermanPod101Ücretsiz bir hesap açın ve 200 milyona yakın Almanca öğretim materyali elinizin altında olsun.
 5. Learn Romanian Magazine.Bu yayın arşivi Romence’yi keşfetmek için iyi bir kaynak.
 6. Beginners’ ChineseThe Open University brings you 46 audio lessons for building a knowledge of Mandarin Chinese. Açık üniversite tarafından Mandari lehçesini öğretmek için hazırlanmış 46 kayıt.
 7. Learn French by PodcastThis highly rated series will have you “Oui oui”-ing in no time. Bu popular yayın kanalı sizi kısa sürede Fransızca’yla barıştıracak.
 8. Radio Verda Bir yandan uluslararası haberleri dinleyin bir yandan evrensel Esperanto dilini öğrenin.
 9. Learn ItalianGet your word of the day, audio lessons, and video tutorials through this helpful podcast. Günün kelimesi, görsel-işitsel ders kayıtları gibi uygulamaları sayesinde İtalyanca öğrenmek için oldukça etkili bir kanal.
 10. Special Finnish Karşınıza çıkan sayfayı İngilizce’ye ya da başka bir dile çevirin ve istediğinz Fin radyosunu seçip dinleyin.
 11. DutchPod101 Bu sitede Hollandaca öğrenmeniz için hazırlanmış 28 video bulacaksınız. Sonra daha fazlasını öğrenmek için web sitesini araştırmaya başlayabilirsiniz.
 12. Learn Hindi Bu kanal yardımıyla alfabeden başlayara Hintçe öğrenmeye çalışabilirsiniz.
 13. Cody’s CuentosNursery rhymes worked for teaching you English, now use them to learn basic Spanish with these audio files. Eğlenceli tekerlemeler aracılığıyla İspanyolca’nızı geliştirirken, bir yandan da keyif alın.
 14. Ta FaladoFrom the University of Texas comes this series of podcasts in Portuguese pronunciation and grammar. Teksas Üniversitesi’nden Portekizce gramer ve telaffuzunu öğretecek yayınlar.
 15. Hebrew Podcasts Notlar, çeviriler, alıştırmalar aracığıyla İbranice konuşma dersleri. Sitenin içeriği oldukça geniş.
 16. One Minute Catalan Katalanca öğrenmek için bir dakikanız var mı? Öyleyse tıklayın.
 17. Le Journal en Francais Facile Farklı düzeylerdeki öğrenciler için hazılranmış Fransızca Haberler kanalı.
 18. ArabicPod. iTunes üzerinden ücretsiz yayınladığı 30 audio dersle en iyi Arapça öğrenme kurslarından biri.
 19. Russian LiteratureImprove your Russian listening comprehension by downloading UCLA’s free podcasts of Russian writings. UCLA’nın ücretsiz yazınlarını indirerek Rusça’nızı geliştirebilirsiniz.
 20. Bambara in Mali Peace Corps’tan yine bilmediğiniz ve hatta hiç duymadığınız bir dili öğrenme fırsatı. Bambara Mali’de konuşulan karma ve  bozuk fransızca lehçesine deniyor.
 21. Japancast Tokyo’dan Hitomi çizgifilmler ve günlük konuşmalar aracılığıyla Japonca öğretiyor.

Ve Sonunda Ücretsiz Kitaplar!

 1. Portuguese Başlangıç ve orta seviyedeki öğrenciler için Portekiz ve Brezilya lehçelerinde dersler.
 2. Scottish Gaelic. Bu Wikibook’ta Galce deyişleri ve telaffuzlarını bulabilirsiniz. Kitabın bir bölümü de Galce’nin nasıl yaşatılabileceğine ayrılmış.
 3. Albanian Biraz da Arnavutça öğrenelim. İşte kitap elimizde.
 4. PolishLehçe öğrenmek için temel gramerden, zamalar gibi daha karmaşık konulara uzanan bir derleme.
 5. An Abbreviated Dictionary of Ch’orti’ Maya Yolculuk planlarınızda Camotán, Chiquimula var mı? Mayaların dilini öğrenmek için fırsat sizden bir tık ötede.
 6. Russian Bu Wikibook’ta Rusça isimleri ve yazımlarını inceleyebilirsiniz.
 7. Irish Bu kitap bütün işi üç bölümde bitiriyor. İngilizce biliyorsanız tarihle başlayıp, sözlükle biten bu kitap sayesinde İrlandaca da öğrenebilirsiniz.
 8. Textkit 180’den fazla kitabı içeren arşiv sayesinde Yunanca ya da Latince öğrenirken ihtiyaç duyacağınız her şeye bir anda sahip olabilirsiniz.
 9. Yiddish Farklı İbranice lehçelerini öğreten iki kitap.
 10. FrenchThe French Wikibook comes with add-ons like news stories, famous excerpts, and national anthems. Fransızca için hazırlanan Wikibook haberler, hikayeler, ünlü kitaplardan alıntılar ve milli marşa kadar pek çok şeyi bünyesinde barındırıyor.
 11. GermanThis book is under development but can still serve as a handy guide to your German instruction. Henüz geliştirilme aşamasında olsa da, bu kitap Almanca öğrenmek için oldukça iyi bir kaynak.
 12. Abaza Grammar Kafkas lehçesi olan Abazaca şu anda dünyada 50.000’den az kişinin konuşmakta olduğu bir dil. İsterseniz bu kitap sayesinde bu dil hakkında bilgisi olan bir avuç insandan biri olabilirsiniz.
 13. AfrikaansGüney Afrika’daki beyazların konuştuğu Hollanda lehçesini öğrenebileceğiniz bir kitap.
 14. Belorusian Belarusça öğrenmenize yardımcı olacak bir kitap.
 15. Albanian Basic Course Vol. I Daha iyi tarasalarmış iyi olurmuş tabii, ama bu Arnavutça’yı tam manasıyla öğrenebilmeze yardımcı olacak 10 ciltlik çalışmanın birinci kitabı.
 16. Arabic Geopolitik önemi her geçen gün artan Arapça’yı öğrenmeye merakınız varsa, temel gramer konularını ve inceliklerini öğrenebileceğiniz kitap burada.

Çeviri Siteleri:

 1. Free-TranslatorThe text box has room for your Twitter character limit and then some for easy translation into scores of languages. Dilden dile çeviri sitesi. Çeviri satırı maksimum yüzkırk karaktere açık.
 2. XanaduThis site’s made for traveling, with a currency converter and text translation accompanying the glossaries and reference materials for six different languages. Bu site “çok gezenler” için hazırlanmış. Altı dilde sözcük arayabiliyor ve basit çeviriler yapabiliyorsunuz. Konumuzla alakalı değil ama bu sitede para birimlerini de çevirmeniz mümkün.
 3. Google Translate Zaman zaman komik durumlara yol açsa da düzinelerce dil arasında çeviri yapabilmenizi mümkün kılan site.
 4. Freelang.  256 iki dilli sözlük arasından işinize yarayanı seçebilirsiniz.
 5. Bing Translator Bir zamanların Babil Balığı, şimdi Microsoft’un çeviri aracı Bing, Google çevirilerini sevmeyenlerin can simidi.

Gruplar:

Sizinle aynı dili öğrenmeye meraklı arkadaşlar bulun!

 1. Livemocha Bu dil öğrenenler sitesi sayesinde yaptığınız çalışmalar başkaları tarafından control edilebilir, karşılıklı pratik yaparak öğrendiğiniz dili geliştirebilirsiniz.
 2. italki. Sorduğunuz sorular cevaplanır, yazdıklarınız düzeltilir, dünyanın her yerinden, öğrenmek istediğiniz her dilden arkadaşlarınız olur. Daha ne olsun?
 3. Lingopass Gruplara ya da sohbet odalarına katılın, istediğiniz dilde konuşabildiğiniz düzeyde…
 4. UniLang“Uniting language lovers,” UniLang’s forums are a great place to practice that new tongue you’ve been learning. Dilseverleri bir araya getiren bir site daha. Unilang’daki forumlar üzerinden istediğiniz dilde alıştırma yapma imkanını bulabilirsiniz.
 5. My Language Exchange 130’dan fazla ülkeden bir milyondan fazla kullanıcıyı bir araya getiren bu gruba katılın, öğrenmek istediğiniz dili o dili ana dili olarak konuşan öğretmeninizi bulun!
 6. PalabeaBu da dilseverlerin Facebook organizsyonu. Görsel-işitsel kayıtları eklemek, bulup incelemek, çeviri yapmak ve elbette istediğiniz dilde sohbet etmek mumkun.
 7. Skype Community Language LearningSkype’ın çeşitli dillerde soru-cevap alıştırmaları yapmak ve size farklı dillerdeki sohbetlere yönlendirmek gibi bir opsiyonu olduğunu biliyor muydunuz?
 8. The Mixxer Dickinson College tarafından hazırlanan öğrenciler ve öğretmenler için dil öğrenme platform.
 9. My Happy Planet Üyeler isterlerse kendi özgün derslerini hazırlayıp yayınlayabilir ya da dil öğrenmek için istediği grupla iletişime geçebilir.

Araçlar: Dil Öğrenmenizi Kolaylaştıracak Teknolojik Uygulamalar.

 1. Babbel, Eski usul isim kartlarının yirmibirinci yüzyıl modeli. Türkçe’den İsveççe’ye 11 dilde uygulaması bulunuyor.
 2. Rikai. Internette Japonca öğrenmek için ne varsa elinizin altında.
 3. Byki Ücretsiz indirebilir, gelişmiş sürümünü satın alabilrsiniz. Byki isim kartları mantığıyla dil öğreten bir yazılım.
 4. Lingro Lingro da Rikai gibi webde varolan bilgiyi derlemek için hazırlanmış bir araç. Tek farkı bu işi 12 ayrı dilde yapması.
 5. ProVocFarklı derecelerde isim kartlarıyla sözcük dağarcığınızı geliştirme aracı. İsterseniz kendi kartlarınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.
 6. One World DictionaryBu yazılım. İspanyolca, Fransızca, Almanca ve İtalyanca 100.000 sözcüğü çevirmenize yardımcı oluyor.

Aplikasyonlar:

 1. Learn Turkish with Babbel Türkiye’de yaşayan yabancılar ve Türkçe meraklıları için Babbel’den akıllı telefonlar için yazılım.
 2. Learn German with busuu Android telefonlar için populer Almanca sitesinin sözcükler, konu başlıkları ve sınavlar içeren uygulaması.
 3. Ho-Chunk Bu kadim Kızılderili diliyle tanışabileceğiniz iPad uygulaması.
 4. 50 Languages Bu uygulama sayesinde 50 dili çat pat konuşacak düzeye gelebilirsiniz. Ne güzel değil mi?
 5. Mindsnacks Learn French Fransızca’yı oyun oynayarak öğrenebileceğiniz bir uygulama. Fransızcası kadar iyi olmasa da farklı dillerde uygulamaları da mevcut.
 6. Hello-Hello Spanish.Bu son zamanların en popular İspanyolca öğrenme uygulaması sözcük dağarcığını ve telaffuzu geliştirmeyi amaçlıyor.
 7. TrainBrainPractice words in German, Czech, and more languages to follow with this handy app. Bu uygulama ile Almanca, Çekçe ve türlü dilde kelime dağarcığınız geliştirin.
 8. Cuebrain! İki düzine dil arasında seçeceğiniz oyunlarla eğlenerek hafızanızı tazeleyeceğiniz Android uygulaması.
 9. myLanguage Free Translator Yabancı bir ülkede kendinizi yabancı hissetmemeniz için yardımcı olacak 60 dili içeren uygulama.
 10. Conjugate Spanish Verbs İspanyolca fiil çekimleri canınızı mı sıktı? 17 zaman için 17 uygulama elinizin altında.
 11. Vocre Nuance tarafından geliştirilen konuşma tanıma teknolojisi olan Vocre bize dünyanın herhangi bir yerinde dilini bilmediğiniz biriyle konuşma hayalini tattırıyor.
 12. eTeacher Hebrew LessonsÖğretmen Shira Cohen Regev bize İbrani alfabesini, günlük konuşma dilini, sayıları ve besit gramer bilgilerini öğretiyor.
 13. Hiragana Lite Bu yazılım bize Japon Hiragana alfabesini ve sözcükleri isim kartı sistemiyle öğretiyor.
 14. Learn English- PhotoFlashcardsDil öğretme konusuna odaklanmış bir şirket olan Voxy lets tarfından geliştirilen bu uygulamada İngilizce öğrenmek isteyenleri şaşırtacak türlü seçenek mevcut. Mesela bir şeyin fotoğrafını çekip gönderin, size İngilizcesi gelsin!
 15. Pronunciation CheckerBeş dilde 6000 kelimede telaffuzunuzun nasıl olduğunu öğrenin.

 

CEVAP VER