Bir fil başka bir fili 8KM’de duyar

0
334
Bir fil başka bir fili 8KM'de duyar

Fil, hortumlular takımının filgiller (Elephantidae) familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya fili ve Afrika fili olmak üzere iki türü tanınır. Filler, Sahra altı Afrika ile Güney ve Güneydoğu Asya’da bulunur. İçinde mamutlar ve mastodonlar gibi soyu tükenmiş türleri de barındıran hortumlular takımından günümüzde soyunu sürdüren bir tek filler kalmıştır.

Karada yaşayan en büyük hayvan olan Afrika filinin erkeği 4 metre boya ve 7.000 kg ağırlığa ulaşabilir. Nesneleri kavrarken de kullandıkları uzun hortumları vardır. Çok uzun ve sivri olan kesici dişlerini nesneleri taşımak ve yeri kazmak için kullanırlar. Fildişinin kaynağı olan bu kesici dişler aynı zamanda dövüşürken silah olarak da kullanılır. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür.

Filler otçul canlılardır. Savan, orman, çöl ve bataklık gibi doğal yaşam alanlarında yaşarlar. Genellikle su kenarlarında kalmayı tercih eder. Dişi filler, genellikle bir dişi ve yavruları ya da akraba dişiler ve yavrularından oluşan aile grupları halinde yaşar. Birkaç dişi ve yavrularından oluşan grubun lideri en yaşlı dişidir. Fillerin oluşturduğu aile grupları zaman zaman bir araya gelerek daha büyük topluluklar oluşturabilir.

Filler doğal ortamlarında 70 yıl kadar yaşar; dokunma, görme ve işitme yolu ile iletişim kurarlar. Uzun mesafelerde, filler insanın duyamayacağı kadar düşük frekanslı sesler ve sismik iletişim yolu ile haberleşir. Bir fil başka bir filin çıkardığı sesi 8 kilometre uzaktan duyabilir.

CEVAP VER